Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Zastřihávání

Přichází sklizeň, tedy den, kdy si můžeme palice konečně prostříhat a následně nasušit. K čemu ale vůbec pěstitelé potřebují konopí zastřihovat? Přesněji řečeno, proč ho vůbec zastřihují?

Vzhled

Téměř všechny palice, které vídáme v časopisech nebo na fotkách z internetu jsou buď kompletně, nebo alespoň částečně zastřižené. Takto upravený vzhled jsme si zvykli spojovat s „kvalitní kytkou“, zatímco neupravené palice na nás většinou působí méně lákavě.

Škrábavost

Při kouření konopí jsou to listy, nikoli palice, které v krku či plicích vyvolávají nepříjemný „škrábavý“ pocit. Chce-li tedy uživatel dosáhnout větší „jemnosti“ chuti, nadbytečné listy z palic odstřihne.

Koncentrace THC

Lístky na palicích pokryté trichomy připomínajícími krystalky cukru mají ze své podstaty nižší koncentraci THC (dokonce i ty s bohatou „pokrývkou“) než palice samotné, což znamená, že z nich dostaneme méně THC na gram. A jelikož mnoho pěstitelů chce mít palice zastřižené, ale nehodlá plýtvat jakýmkoli materiálem obsahujícím THC, získává tuto účinnou látku z odstřižených listů zvlášť – viz níže.

Možností, jak získat z listů a dalších odstřižených částí kvalitní materiál, je nekonečně mnoho, k oblíbeným patří například ledový hašiš, konopné máslo nebo konopné kapsle. „Ledovým hašišem“zaprašují uživatele vršky dýmek, čímž jim rapidně dodávají na síle, máslo využívají v kuchyni a konopné kapsle lze jednoduše a kdykoli spolknout.

Zastřihávat před sušením, nebo až poté?

V zastřihování konopí existují dva myšlenkové směry: Většina pěstitelů zastřihuje konopné palice předtím, než je suší (mokrá metoda), jiní pěstitelé ale se stříháním vyčkávají až do doby, kdy jsou palice usušené (suchá metoda). Zastřihování konopí před jeho sušením se označuje jako „mokré“, jelikož listy jsou při stříhání ještě vlhké. Zastřihování poté, co palice vyschnou, je takzvaně „suché“ proto, že listy se odstřihávají z již suchých palic.

Zastřihávání