Psychoaktivita
Konopí je jednou z nejběžnějších rekreačních drog s psychoaktivními účinky. Ty způsobuje nejznámější a nejzastoupenější kanabinoid – THC (tetrahydrokanabinol). Pod jeho vlivem dosáhne uživatel změněného vědomí, je tedy lidově řečeno „zkouřený“.
Hlavní (pozitivní) psychoaktivní účinky THC
- Pocity euforie a uvolnění
- Změna vnímání času
- Zvýšení intenzity prožívání smyslových vjemů (např. při sledování televize nebo poslechu hudby)
- Vyšší míra socializace (smích, hovornost)
- Stimulace apetitu
U začátečníků či při vysoké dávce může však THC mít i negativní a nepříjemné účinky. Ty se liší člověk od člověka v závislosti na způsobu konzumace, množství THC a předchozím užívání. Mezi okamžité účinky navíc nepatří jen změny chování a nálady, ale také fyzické projevy.
Nejčastější vedlejší účinky THC
- Záchvaty úzkosti nebo paniky
- Zrychlení tepu
- Zarudlé oči
- Sucho v ústech
- Točení hlavy
- Malátnost
- Kognitivní poruchy (krátkodobé paměti a pozornosti)
- Poruchy pohybu (zhoršená koordinace, zpomalená reakční doba)
Při velkém předávkování hrozí i nevolnost a zvracení a zejména u predisponovaných jedinců se může objevit i psychóza (paranoia, bludy nebo halucinace). Nejběžnějším a nejnepříjemnějším účinkem spojeným s psychoaktivním účinkem konopí jsou úzkostlivé nebo panické reakce. Působení THC může taktéž negativně ovlivnit krátkodobou paměť, schopnost udržet pozornost, motorické schopnosti, dobu reakce a celkově aktivity vyžadující tyto dovednosti, jako například řízení motorového vozidla nebo práce s těžkou technikou.
Pravidelní uživatelé si po čase vybudují takzvanou toleranci, kdy si na přítomnost THC v těle zvyknou a nepociťují nepříjemné vedlejší účinky, které by se u začínajících uživatelů při požití stejně velkého množství THC pravděpodobně objevily.