V Kanadě raketovým tempem přibývá nemocných, kteří se legálně léčí konopím
Ještě před pár lety bylo v Kanadě „pouze“ pár tisíc lidí s lékařským povolením k užívání konopí, s postupným uvolňováním různých omezení a především stoupající popularitou rostliny jejich počet začal strmě růst – na začátku tohoto roku to bylo již 130 000 pacientů.
Podle oficiální statistiky zveřejněné ministerstvem zdravotnictví v druhé polovině února došlo jen během posledních čtyř měsíců loňského roku k těžko uvěřitelnému dvaatřicetiprocentnímu nárůstu v počtu nemocných Kanaďanů, kteří jsou registrovaní v programu léčby konopím.
Exploze
Kanadské deníky na oznámení ministerstva zdravotnictví reagovaly poněkud překvapeně a zmiňovaly další zajímavé údaje: „Sledujeme obrovskou explozi v počtu pacientů, jelikož ještě v roce 2014 mělo legální přístup ke konopné léčbě pouhých 7 900 nemocných,“ psalo se například v deníku The Star.
Pro srovnání: Kanada má 35 necelých milionů obyvatel, což je zhruba 3,5x více než v desetimilionové České republice, kde se v současnosti konopím legálně léčí jen pár desítek pacientů (a desetitisíce samozřejmě ilegálně). Aby počet registrovaných pacientů u nás odpovídal v přepočtu na obyvatele tomu kanadskému, mělo by předepsané konopí od lékaře mít nějakých 37 000 nemocných.
Kanadští odpůrci konopí kritizují bezprecedentně rychlý nárůst v počtu legálních pacientů a namítají, že většina z nich se chce jen „cítit dobře“. Připouštějí to i někteří lékaři, k nimž dochází více a více lidí s žádostmi o předepsání konopí. Na druhou stranu – pokud ošetřující lékař rozhodně, že danému pacientovi konopí pomůže „cítit se lépe“, neexistuje žádný důvod, aby mu ho nepředepsal – jedná se koneckonců o mnohem bezpečnější léčivo než většina farmaceutik.
TXT: Jan Přívratský