Home
Cannapedia Encyclopedia of cannabis strains

Dosing Cannabis

Na rozdíl od většiny farmaceutických léku se konopí vyznačuje širokým rozpětím dávkování, vysokým bezpečnostním profilem a univerzálností při léčení mnoha symptomů a nemocí. Snad to nejdůležitější pro úspěch léčby je správné dávkování.

Na rozdíl od jiných léků nelze u konopí určit přesné dávkování na základě tělesné hmotnosti, věku a zdravotního stavu. Každý z nás má svou vlastní vnitřní chemii a endokanabinoidní systém je velmi složitý, takže to nejoptimálnější dávkování se bude u různých lidí výrazně lišit. Namísto toho, abyste se v dávkování slepě spoléhali pouze na svého lékaře (nebo na kohokoli jiného), existuje jednoduchá metoda, pomocí níž si pacient může nejvhodnější dávkování sám určit.

Bohaté zkušenosti s dávkováním konopí

Americký lékař Dr. Dustin Sulak léčí s kolegy v Nové Anglii pomocí léčebného konopí přibližně 18 000 pacientů v rámci integračního přístupu ke zdraví (kombinace konvenční a alternativní medicíny) a jeden z jeho nejvýznamnějších objevů se týká právě optimálního dávkování. 

„Když jsem s léčbou pacientů začínal, zaráželo mě, že některým stačí velmi malá dávka (např. jedno potáhnutí z dýmky), zatímco jiní pro optimální účinek potřebují dávku mnohem větší (např. celý joint). Časem jsem si začal všímat, že u některých pacientů, kteří brali malé dávky, se dostavovaly lepší výsledky než u pacientů s podobnými problémy, kteří užívali velké dávky,“ vysvětluje lékař. „Nakonec jsem zjistil, že většina lidí má v dávkování určitou hranici. Pod touto hranicí zaznamenávají postupné a neustálé zvyšování léčebného účinku. Užívají-li však dávky nad touto hranicí, začínají si vytvářet toleranci, léčebný účinek se snižuje a začíná se objevovat více vedlejších účinků. Tomuto jevu se říká dvoufázový průběh reakce na dávku.“

Potvrzeno vědou

Preklinický výzkum tato tvrzení potvrzuje a dokazuje, že užívání vhodného množství kanabinoidů může zvýšit citlivost reakce endokanabinoidního systému a vést ke zvýšené produkci endokanabinoidů a exprese a vazebné afinity kanabinoidních receptorů, díky čemuž se postupně snižuje potřeba vysokých dávek. Naopak ke snížení citlivosti reakce endokanabinoidního systému dochází vytrvalým zatěžováním (např. dlouhodobými vysokými dávkami) a následné internalizaci membránových receptorů do endozomů – buňka doslova vtáhne kanabinoidní receptor dovnitř, takže jej není možné nadále stimulovat.

Díky práci s pacienty se Dr. Sulakovi a jeho kolegům nakonec podařilo vyvinout program, který pomáhá uživatelům konopí nalézt jejich optimální dávku do čtyř dnů. Také vytvořili „senzibilizační protokol,“ jenž umožňuje restartovat citlivost odezvy endokanabinoidního systému a dosáhnout daleko lepších výsledků za pomocí malých dávek do šesti dnů.  Po využití tohoto protokolu zaregistrovalo90 procent pacientů snížení nutné dávky a zvýšení účinku. Průměrně se dávka snížila o 56 procent. Toto snížení nejenže zvyšuje účinnost a redukuje vedlejší účinky, ale také pacientům šetří peníze a potenciálně zpřístupňuje léčbu i těm, kteří mají ke konopí pouze omezený přístup.

Deset procent pacientů vyžaduje větší dávkování pro dosáhnutí optimálních výsledků – často výrazně větší dávkování. Pro představu, v případě pacientů s citlivější reakcí na konopí jim může ulevit 3–5 mg jedné odrůdy konopí, zatímco u některých se dostavují optimální výsledky při dávce stejného konopí až u 300–500 mg.

Zajímavé také je, že pokud se dávka zvyšuje pomalu a s citem, pacienti jsou často schopni snášet výrazné dávky kanabinoidů s minimálními vedlejšími účinky. U specifických onemocnění, jako je rakovina a chronické infekce, mohou někteří pacienti reagovat lépe na velmi vysoké dávky.

Obecně se dá říci, že pro pacienty s lepší odolností a vyrovnanějším fyziologickým stavem jsou výhodnější malé dávky, zatímco pro pacienty s dlouhodobými a vážnějšími onemocněními je někdy lepší agresivnější dávkování, aby se průběh nemoci udržel na uzdě. Tito pacienti mohou přejít na malé dávky později, když už jsou na tom zdravotně lépe.

Dávkování konopí