Self-healing
Samoléčba je termín, který si často spojujeme s užíváním konopí. Existuje mnoho vědeckých studií, které se zabývají pozitivními a negativními výsledky užívání konopí k samoléčbě emocionálních poruch, zejména ve vztahu k depresi, úzkosti a post-traumatickým stresovým poruchám.
Například u mladých dospělých se ukazuje, že samoléčení emocionálních poruch konopím je velmi časté. U této rostliny je přitom paradoxní, že má současně stimulující, uklidňující a mírně psychedelické účinky a také anxiolytické (odstraňující úzkost) nebo anxiogenické (vytvářející úzkost) vlastnosti, které fungují odlišně u různých osob a za různých okolností. Vlastnosti způsobující deprese jsou běžnější u občasných uživatelů, zatímco stimulující vlastnosti u častých uživatelů.
Kdy máme problém
Samoléčení se ve skutečnosti stává problematickým, když za a) touhu „zakouřit si“ vyvolá už pouhý pohled na rostlinu konopí v televizi nebo na internetu, b) kouříte sami doma a nepotřebujete k sobě nikoho c) kouříte každou odrůdu bez ohledu na to, zda povzbuzuje nebo uklidňuje, protože prostě potřebujete svůj lék. Přitom u konopí je tak důležité zvolit pro jakýkoli duševní nebo fyzický problém správnou odrůdu a dávku. Všichni známe příběhy o lidech, kteří potřebovali duševní stimulaci, ale kouřili indiky, protože nemohli sehnat nic jiného. Potom strávili celé hodiny na gauči. Jiní uživatelé, kteří si potřebují ulevit od fyzické bolesti, si zase zakouří sativu, a pak jsou paranoidní a vystresovaní. Často se takové věci stávají tam, kde konopí ještě nebylo legalizováno a kde jste odkázáni na momentální úrodu a nabídku dealera. Pokud si nejste jisti, jaká odrůda je vhodná pro vás, není nic lepšího než začít čerpat informace z encyklopedie konopných odrůd Cannapedia.