Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Zoufalé matky vedou boj za legalizaci konopí v Peru

Ana Álvarezová, pracující matka dvou dětí z Limy, si nikdy nemyslela, že bude v konzervativním Peru vést boj za konopí.

Policejní razie na provizorní laboratoř, ve které se Ana a jiné ženy snažily ulevit svým dětem od příznaků nemocí, zvedla vlnu podpory pro medicínské využití konopí. To vedlo prezidenta Pedra Pabla Kuczynskiho k tomu, že navrhl jeho legalizaci. Jde o nejčerstvější z řady zmírnění prohibičních protidrogových zákonů v Latinské Americe během posledních pár let.

 

Konopí jako jediná záchrana

Podle Álvarezové je konopný výtažek jediný prostředek, který u jejího epileptického a schizofrenického syna pomohl potlačit záchvaty a psychotické ataky. Spolu s jinými ženami v podobných situacích založila skupinu Searching for Hope (Hledání naděje) a začala hledat právní podporu. Mezitím ženy samy pokračovaly v zdokonalování technik výroby extraktu. Členka skupiny Roxana Tasaycová podotýká, že tento extrakt vrátil její matce v konečném stádiu rakoviny chuť k jídlu a zklidnil zvracení a nevolnost.

„Napsaly jsme Kongresu a ministerstvu zdravotnictví,“ tvrdí Álvarezová. „Dostaly jsme ale jen dvě zamítavé odpovědi.“

Policejní razie však situaci žen přivedla až na obrazovky celonárodní televize, což zvedlo vlnu veřejné sympatie. Ženy se mezitím se svými dětmi daly na pochod a dožadovaly se, aby jim policie vrátila jejich medicínu. „Když jsme zjistili, jaká je jejich situace, uvědomili jsme si, že naše zákony by takové využití konopí mohly dovolit,“ prohlásil vládní poradce Leonardo Caparros. „Nemohli jsme to ignorovat.“

 

Podpora veřejnosti

Anketa agentury Ipsos po policejní razii ukázala, že 65 % obyvatel Peru souhlasí s legalizací léčebného využití konopí. Pokud bude návrh zákona schválen, Peru bude následovat sousední Chile a Kolumbii. V Uruguayi je konopí legální ve všech podobách a v Mexiku schválil Senát návrh povolující užívání rostliny k léčbě.

TXT: Jan Přívratský