Úzkost
Účinky – Úzkost
Úzkost v souvislosti s užíváním konopí představuje velmi komplexní problém: mnoha lidem rostlina pomáhá zvládat úzkostné stavy a nedají na ní dopustit – obzvláště ve srovnání se všemi možnými farmaceutiky, které často nejsou dostatečně účinné a mají především mnohem závažnější vedlejší účinky.
Na druhou stranu existují lidé, kteří trpí úzkostmi právě po užití konopí. Jak je možné, že reakce na stejnou rostlinu mohou být tak odlišné? Než si na tuto otázku odpovíme, musíme si vysvětlit, co vlastně úzkost způsobuje.
Příčiny a projevy úzkosti
Přesná příčina úzkostných stavů jako diagnózy nebyla určena a tato porucha se může objevit bez zjevného důvodu, avšak ve většině případů souvisí s některým z těchto faktorů: genetické predispozice k psychické nestabilitě, traumata z dětství nebo po nehodě, případně všeobecně výrazně stresové situace. Pacienti trpící duševními poruchami, jako třeba schizofrenií nebo depresemi, jsou obvykle také náchylní k projevům úzkosti.
Komplikovaný vztah mezi konopím a úzkostnými stavy
Někteří z nás si jednou potáhnou z dýmky a takřka okamžitě pocítí úlevu od stresu, diskomfortu a dalších úzkostných stavů. Jiní ovšem po pár šlucích skončí s hlavou v dlaních, paranoidní a úzkostní.
Hlavní důvody pro tak rozdílné reakce jsou dva: individuální nastavení (psychické rozpoložení a předchozí zkušenost s konopí) a obsah (a poměr) hlavních kanabinoidů v dané rostlině. Tak například odrůdy s vysokým obsahem psychoaktivního THC a nízkým obsahem CBD mohou způsobovat panické stavy zejména u začátečníků a uživatelů s historií mentálních poruch (někteří takoví pacienti ovšem preferují právě vysoký obsah THC – jedná se tedy opravdu o vysoce individuální účinky).
Související termíny