Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

CBDA

Z odborného hlediska není CBDA (kyselina kanabidiolová) kanabinoid, ale, jak je již z názvu zřejmé, kyselina – přesně řečeno chemický prekurzor CBD.

Jak vzniká

Prekurzorem CBDA v konopí je CBGA (kyselina kanabigerolová), která je v podstatě „praotcem“ čtyř důležitých látek: Chemickými procesy v průběhu růstu se přemění buď právě na CBDA, nebo z ní může vzniknout i THCA, CBCA (kyselina kanabichromenová) nebo CBG (kanabigerol).

Kyselina kanabidiolová byla poprvé purifikována a izolována v roce 1996 a poměrně dlouho se mělo za to, že se jedná o celkem bezvýznamnou složku konopí. Ve vyšším množství byla k nalezení především v rumištních odrůdách, ovšem v dnešní době je k dispozici více a více odrůd specificky šlechtěných za účelem zvýšení obsahu CBD (a tedy i CBDA) na úkor THC – mezi nejznámější patří zejména americké druhy ACDC nebo Harlequin, které zatím nejsou v České republice k dostání.

Medicínské využití

Co se týče odborného lékařského výzkumu, CBDA nebylo dosud věnováno tolik pozornosti, jako jiným, daleko populárnějším obsahovým složkám konopí. Nicméně to málo, co bylo zatím vyzkoumáno, vypadá velmi nadějně – zdá se, že CBDA účinně potlačuje nevolnost a zvracení, má antibakteriální účinky, působí protizánětlivě, a dokonce inhibuje růst některých rakovinných buněk.

CBDA

Související termíny