Zelený zákal (Glaukom)
Při užívání konopí k léčbě glaukomu představuje největší problém volba vhodné metody podávání. Objev kanabinoidních receptorů CB1 a CB2 ale umožnil vznik některých nových metod – nejvíce žádoucí je podávání roztoku obsahujícího kanabinoidy ve formě očních kapek, protože konopí je tak aplikováno přímo na postižené místo, a navíc nehrozí psychotropní vedlejší účinky, které způsobuje orální administrace THC.
Co říkají odborníci
Oftalmolog Dr. Thomas Orvald uvádí, že „glaukom se dá léčit snížením intraokulárního tlaku v oční bulvě. Ukazuje se, že mezi mnohá pozitiva konopí patří právě i schopnost snižovat intraokulární tlak… Tato rostlina je při správném použití velice účinným prostředkem při léčbě glaukomu. Zdá se, že látky obsažené v konopí chrání sítnici, která přenáší zrakové vjemy do mozku.“
Jednoho výzkumu s tématem využití konopí při léčbě zeleného zákalu, jehož výsledky byly zveřejněny v roce 2005, se zúčastnila šedesátiletá žena, která prodělala i chirurgický zákrok. Této pacientce léky na glaukom dostatečně nezabíraly, přičemž některé byly zcela neúčinné. Na doporučení svého oftalmologa začala užívat konopí, a to ve formě kouření jointů a konzumace poživatin, a podařilo se jí dosáhnout výrazného zlepšení – intraokulární tlak se dařilo úspěšně držet v přijatelných mezích a v průběhu následujících let nedošlo u pacientky k žádné další ztrátě vidění.
Názor pacienta
Elvy Musikka, známá americká pacienta trpící glaukomem, tvrdí: „Glaukom mi diagnostikovali už v roce 1975. Od té doby se neustále na vlastní kůži přesvědčuji, že nic na můj glaukom nezabírá tak, jako mi pomáhá konopí.“
Související termíny