Hnojiva
Hnojiva zásobují a vyživují rostliny. Příliš mnoho dobrých věcí však může naše plodiny poškodit nebo zabít. Ať už se pěstuje indoor nebo na zahrádce či ve skleníku, organicky nebo běžným způsobem, na okně nebo terase, vyplatí se jejich růst posilovat.
Nejdůležitější složky hnojiv
To, co roste, potřebuje stopové minerální látky, mezi nimiž hrají jednoznačný prim dusík, fosfor a draslík (N-P-K podle latinských názvů). Tyto přidané látky zapracováváme do půdy před výsadbou. Protože neexistují oficiální normy, liší se výrazně jedna značka hnojiva od druhé.
Hodnoty dusíku, fosforu a draslíku však můžeme zkontrolovat podle hodnot výše uvedených u chemických značek N, P a K na obale. Uvádějí se jako tři čísla v řadě a představují procentuální podíl prvku na celkové hmotnosti. I tak jsme ale nuceni důvěřovat označení výrobce.
Zemědělci, kteří se zaměřují na výlučně organickou produkci, si míchají svá vlastní hnojiva, ale i oni riskují možnost nežádoucího chemického poměru a reakcí. Čistě organická hnojiva nebo hnojiva domácí výroby uvolňují živiny pomalu, takže téměř nehrozí přehnojení.
Jak hnojit
Hnojiva se liší podle způsobu pěstování rostliny – některá jsou určená pro hlínu, jiná pro perlit nebo kokos atd. Oproti bezpůdním médiím má hlína či zemina tu výhodu, že obsahuje nějaké množství dusíku, fosforu a draslíku, ale rostliny je využijí a během svého růstu si jejich zásoby neukládají, proto je nutné také hnojit.
Na trhu jsou dostupná hnojiva určená přímo pro konopí, která jsou připravena na míru různým fázím jeho pěstování. Dodávají se i s návodem pro jednotlivá stádia růstu (sázení a zakořenění, růstová fáze, kvetení).
Několik doporučení
Nejúčinnější a nejsilnější hnojiva bývají ta podomácku vyráběná. Stačí kompost a zbytky jídel, ale to není příliš praktické. Pokud budete kupovat hotovou směs, vyberte si produktovou řadu, která pokryje veškeré potřeby a fáze pěstování. Některé produktové řady nabízejí zeminu, výživu a hnojiva, které jsou vyvážené k pěstované rostlině.
Související termíny