Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Chemoterapie

Chemoterapie představuje specifický druh léčby onkologických onemocnění, který k ničení rakovinných buněk využívá chemické látky.

Cílem chemoterapie je zastavit nebo zpomalit růst nádorových buněk. To však může vést i k poškození rychle se dělících zdravých buněk, například těch, které se vyskytují ve stěnách ústní dutiny a střev, nebo těch, díky nimž nám rostou vlasy. Poškození zdravých buněk může mít vedlejší účinky, které však po ukončení terapie většinou odezní.

 

Jak chemoterapie funguje

Chemické látky narušují schopnost rakovinných buněk dělit a množit se. Chemoterapeutika mohou být vpravena do krevního oběhu, aby útočila na rakovinné buňky po celém těle, nebo mohou být aplikována přímo na specifická místa výskytu nádorů.

 

Co je cílem?

V závislosti na typu a stádiu rakoviny může chemoterapie:

  • vyléčit – v tomto případě dochází k takovému poškození rakovinných buněk, že je už nelze rozpoznat a že se už nevrátí do původní velikosti.
  • zpomalovat a brzdit šíření – v tomto případě chemoterapie zabraňuje šíření nádorů, zpomaluje jejich růst, případně ničí rakovinné buňky, které se rozšířily do jiných částí těla.
  • Mírnit symptomy (tzv. paliativní péče) – v tomto případě chemoterapie zmenšuje nádory, které pacientům způsobují bolesti nebo brání fungování orgánů.

 

Mechanismy působení

V některých případech je chemoterapie jedinou léčbou, častěji je však chemoterapie doprovázena operacemi a radiační nebo biologickou léčbou. Chemoterapie může:

  • zmenšit nádor před operací nebo radiační léčbou – tzv. neoadjuvantní chemoterapie.
  • zničit zbývající rakovinné buňky, které v těle zůstanou po operaci nebo radiační léčbě – tzv. adjuvantní chemoterapie.
  • zvýšit účinek radiační a biologické léčby.
  • zničit rakovinné buňky, které se znovu objevily (rekurence) nebo rozšířily do jiných částí těla (metastáze).
Chemoterapie

Související termíny