Domů
Cannapedia Encyklopedie konopných odrůd

Ospalost

Ospalost

Stejně jako u dalších možných účinků konopí je i u ospalosti těžké jednoznačně určit, zda se jedná o veskrze prospěšný nebo vedlejší účinek.

Spíše než o konopí se jedná o jiné, vcelku individuální aspekty, jako například – užívá daný člověk konopí ráno před prací, nebo večer před spánkem? Jedná se o staršího člověka s bolestmi a/nebo dalšími zdravotními obtížemi, kterému dlouhý a kvalitní spánek pomáhá, nebo se bavíme o zkouřeném teenagerovi, jenž místo domácích úkolů pospává na gauči?

 

Proč jsme po konopí ospalí

To, že konopí může navozovat pocit ospalosti, je fakt obecně přijímaný jak lékaři, tak výzkumníky a také samotnými uživateli, avšak mnoho lidí neví, co přesně tento stav způsobuje.

Studie již v roce 1973 prokázala, že THC výrazně snižuje dobu usínání a že se po něm člověk v průběhu první poloviny spánku méně probouzí.

V roce 2008 byly publikovány výsledky výzkumu naznačující, že THC zkracuje fázi REM spánku a prodlužuje takzvané 4. stadium NREM fáze, jemuž se také říká hluboký spánek. Toto zjištění v podstatě vysvětluje, proč si uživatelé konopí často stěžují (nebo si to naopak chválí – v případě pacientů s traumatickými zážitky) na to, že nemají nebo si nepamatují sny.

 

Nežádoucí účinky

Celá řada uživatelů, kteří konopí holdují zejména ve večerních hodinách, trpí ráno jakousi letargií a zvýšenou únavou, což potvrdily i výsledky výzkumu z roku 2004, nicméně pouze v případě užívání konopí s vysokým obsahem THC – v případě konzumace rostlin s vyrovnanějším poměrem THC a CBD nebyly tyto vedlejší účinky vypozorovány.

Související termíny