Přebytek na legálním trhu v americkém Oregonu sráží ceny konopí
Dobrá zpráva pro uživatele, špatná pro komerční pěstitele: Přebytek na legálním trhu v americkém Oregonu sráží ceny konopí
Tři roky po oficiální legalizaci konopí pro rekreační účely v Oregonu zjistili, kolik trávy už je příliš mnoho trávy. Podle oficiálních zdrojů má stát na západním pobřeží USA přebytek zhruba půl milionu kilogramů sušených květů, což je mnohem víc než tamní uživatelé zvládnou spotřebovat.
Přestože to nemusí vypadat jako problém, přebytek konopí je letos třikrát vyšší než minulý rok a prodejci nedokážou své produkty dost rychle odprodávat. Nabídka výrazně převyšuje poptávku a trvanlivost konopí není nekonečná, což vedlo k drastickému poklesu cen. Minulé léto stál kilogram sušených palic přibližně 3 000 dolarů (tj. asi 65 000 korun). Tato cena teď poklesla na nějakých 1 400 USD (tedy zhruba 30 000 CZK), přičemž podle deníku Guardian jsou někteří zoufalí pěstitelé ochotní se kila svého produktu zbavit i za tak málo jako 200 dolarů (4 300 Kč).
Krátkozraká radost
Z celé situace těží pochopitelně spotřebitelé, kteří teď mohou v některých prodejnách nakoupit konopí nejvyšší kvality za neuvěřitelné čtyři dolary (asi 90 korun) za gram. Vzhledem k tomu, že státní limit na jeden nákup na osobu je přibližně 28 gramů, přičemž maximální množství, které mohou mít obyvatelé Oregonu doma, je zhruba 225 gramů, nemají prodejci ani zákazníci takřka žádnou šanci se s nadbytkem vypěstovaného konopí vypořádat.
Legalizaci rekreačního užívání si obyvatelé Oregonu odhlasovali v referendu v roce 2014, ale trh byl spuštěn až v roce 2017. I jeden rok s plně regulovaným systémem vládě stačil, aby na daních vybrala 68 milionů dolarů (tj. asi 1,5 miliardy korun). Jenže kvůli prakticky neexistujícím limitům udělování licencí na pěstování se náhle každý druhý zemědělec a farmář pustil do konopí.
Komise a vláda selhala
Na licencování a prodej konopí ve státě dohlíží Oregonská komise pro kontrolu alkoholu, která ale uvedla, že nemůže omezit počet licencí, jež mohou být vydány, jelikož k tomu nemá potřebné pravomoci – ty by jí musely udělit zákonodárci změnou legislativy. Současný velmi liberálně nastavený regulační model je jedním z hlavních důvodů, proč teď Oregon produkuje víc konopí, než zvládá prodávat. Během jediného roku bylo vydáno 1 824 licencí, z nichž téměř tisícovka je pěstitelských. Stát přitom očekává, že toto číslo se během léta ještě zdvojnásobí.
Dalším faktorem, který k tomuto boomu přispívá, je oregonské klima – pro pěstování konopí je totiž naprosto ideální. Právě klima přitom minulý rok, když stát konopný trh oficiálně otevřel, zapříčinilo špatnou úrodu. V říjnu, kdy je sklizeň na vrcholu, zasáhly konopné farmy silné deště a úroda se začala kazit. Tou dobou tak poptávka výrazně převyšovala nabídku, ceny byly vysoké a o licence se tak přihlásily stovky nových farmářů. Teď to ale vypadá, že po zelené horečce brzy přijde nepříjemné vystřízlivění.
Budeme pašovat za hranice?
Při současném přebytku se stát i znalci obávají, že zoufalí pěstitelé začnou shánět kupce v jiných státech. Jelikož je ale konopí podle federálních zákonů v USA stále ilegální, převážet ho z jednoho státu do druhého, třebaže je v obou legální, je zločin. Takové aktivity by mohly přitahovat nechtěnou pozornost Trumpovy administrativy. Donedávna se federální agenti a státní zástupci řídili tzv. Coleovým memorandem, schváleným za vlády Baracka Obamy, podle kterého platilo, že federální úřady nebudou vynucovat zákaz konopí ve státech, které ho v nějaké formě legalizovaly. To ovšem za předpokladu že budou dané státy samy přísně dodržovat své regulace, a to včetně opatření, jež zabrání převážet konopí přes státní hranice.
Memorandum bylo ale letos v lednu zrušeno, a jak bude federální vláda zasahovat do legálních trhů s konopím v jednotlivých státech, tedy zůstává otevřené. Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions, který je známým odpůrcem konopí (a příznivcem Ku-klux-klanu), sice uvedl, že vláda nemá prostředky, aby federální protikonopné zákony plošně vynucovala, jenže pokud by se oregonské konopí začalo objevovat ve velkém v jiných státech, mohlo by být ministerstvo zasáhnout.
Text: Jan Přívratský