Začíná česká justice chápat význam léčivého konopí?
V druhé polovině února informovala média o vcelku překvapivém výsledku soudního procesu s trojicí mužů, kterým za pěstování více než osmi set rostlin konopí hrozilo až dvanáct let vězení. Krajský soud ve Zlíně jim ovšem k velké nelibosti státního zástupce udělil „pouze“ podmínečné tresty. A důvod?
Všichni tři muži (dva pěstitelé a jeden majitel prostor) se přiznali a vyjádřili nad svým činem lítost. Zároveň ale od začátku trvali na tom, že z konopí chtěli vyrábět výtažek známý pod názvem Fénixovy slzy a využívat ho pouze k léčbě svých příbuzných, kteří trpí různými nemocemi.
Polehčující okolnost
„Šlo o motivaci, kterou se nepodařilo vyvrátit. Musela tedy být posouzena jako výrazně polehčující okolnost,“ ozřejmil překvapivě mírné rozhodnutí krajského soudu předseda senátu Radomír Koudela. Státní zástupce přitom pro oba pěstitele požadoval osm let nepodmíněně a neskrýval svou nelibost, když uvedl, že výpověď obou mužů považuje za účelovou.
Soud přesto uvěřil tomu, že pěstitelé pouze chtěli vyrábět léčivo pro babičku trpící Parkinsonovou chorobou a několik dalších příbuzných s rakovinnými onemocněními, a proto rozdal podmínečné tresty.
Stát se to o pár set kilometrů dále na východ (Slovensko) nebo sever (Polsko), skončili by bezpochyby všichni tři obžalovaní na hezkých pár let ve vězení – je tedy skvělé, že justice v této zemi dokáže rozlišit mezi produkcí konopí za účelem zisku a nezištným poskytováním účinného léčiva, který český stát a jeho fiasko jménem „léčebné konopí“ nedokáže potřebným zajistit.
Na druhou stranu někteří čeští konopní aktivisté poukazují na to, že za nakládání s konopím a následnou samoléčbu by neměl být nikdo nijak perzekvován a popotahován po soudech. Prozatím bychom ale měli být rádi za každého soudce, který odmítne posílat lidi za tyto přečiny do vězení.
Txt: Jan Přívratský